info@livonia-rugby.lv
RFC Livonia © 2016 Mājas lapu izstradāja: iconcept.lv
info@livonia-rugby.lv

“Livonia” turpina atbalstīt Latvijas jauno regbistu izaugsmi un mācības ārzemēs

8.10.2019

Regbija klubs “Livonia” ar gandarījumu paziņo, ka kopīgiem spēkiem ar saviem partneriem Anglijā ir izdevies turpināt sekmīgi iesākto jauno spēlētāju apmaiņas programmu ārzemēs. Ja pērn uz Angliju devās Latvijas un “Livonia” jaunais talants Mikelis Jurevics, tad šogad programmas otrajā gadā ārzemēs mācīsies un stažēsies jau trīs Latvijas regbija talanti.

“Livonia” savā darbībā ir domājusi ne tikai par sportiskajiem sasniegumiem, jo augstāk tiek vērtēts cilvēks kā personība. Palīdzot jauniešiem attīstīties kā personībām, pērn klubs izveidoja projektu ar domu palīdzēt kādam perspektīvam regbistam apgūt ovālās bumbas iemaņas ārzemēs, paralēli arī izglītojoties augsta līmeņa skolās. 2018. gada augustā uz Angliju devās Miķelis Jurevičs, kurš teicami izmantoja doto iespēju un tagad pārcēlies jau uz regbija lielvalsti DĀR.

Tagad ar “Livonia” un kluba sadarbības partneru atbalstu Anglijā izdevies dot iespēju jau trim Latvijas regbistiem. Šonedēļ uz Mount St. Mary’s College koledžu netālu no Šēfildas dodas 17 gadus vecais Markuss Voitečko, kur apmaiņas programmā iesaistījušies arī jaunie regbisti no kaimiņzemes Lietuvas. Voitečko šogad pārstāvēja Latvijas U-18 regbija izlasi un ir viens no talantīgajiem Latvijas regbistiem savā vecumā. Koledžā par izturības un fiziskās sagatavotības treneri strādā lietuvietis Dovydas Taujanskas – bijušais “Baltrex” regbists, kurš vairakkārt pārstāvējis “Livonia” krāsas. “Mount St. Marys” koledžas regbija komanda šobrīd spēlē Lielbritānijas vidusskolu sacensību augstākajā līgā jeb “Daily Mail Cup”.

Attīstot uzsākto projektu, šogad “Livonia” saņēma apstiprinājumu vēl divu jauno regbistu apmaiņas programmai. Tā kā “Livonia” rindās šobrīd nebija citu potenciālo kandidātu, klubs nolēma vērsties pie pārējās Latvijas regbija saimes un dot iespēju jebkuram jaunajam Latvijas regbistam, uz ko arī atsaucās vairāki spēlētāji. Izvērtējot kandidātus un to iespējas, “Livonia” izvēlējās divus Regbija klubs ”Eži” / Rugby club “Eži” spēlētājus – 16 gadus veco Reinis Zviedris un 18 gadus veco Markuss Lagunovičs. Abi “Ežu” regbisti jau devušies uz regbija dzimteni Angliju – viņi mācīsies un pilnveidos savas regbija iemaņas Baksvudas skolā (Buckswood School, Hastings), kas atrodas Saseksas grāfistē Angijas dienvidos netālu no Lamanša šauruma. Baksvudas skola spēlē Austrumu Saseksas līgā, bet pagājušā sezonā trīs šīs skolas pārstāvji tika iekļauti Saseksas grāfistes koledžu izlasē, un viens no šiem jauniešiem bija RK “Jūrmala” pārstāvis Rolands Kursītis.

Visi trīs regbisti savās skolās ir iekļuvuši regbija stipendijas programmā, līdz ar to viņiem ir krietni atvieglotāki finansiālie nosacījumi. Jaunie regbisti uz Angliju devušies uz diviem semestriem, dzīvos kopmītnēs, apgūs Lielbritānijas A līmeņa apmācības, bet paralēli spēlēs ne tikai savu skolu, bet arī vietējo jauniešu komandās.

“Došanās uz ārzemēm turpināt mācības vidusskolā vienmēr ir saistīta ar vairākiem riskiem. Kā jaunietis tur iedzīvosies, kā spēs tikt galā ar valodas barjeru, kā pielīdzinās atzīmes Latvijā, ja tomēr ārzemēs nepatiks vai neizdosies sevi pierādīt? Tie ir tikai daži no jautājumiem ar kuriem jāsaskaras bērniem un viņu vecākiem, pieņemot šo lēmumu. Neskatoties uz to, tā ir brīnišķīga iespēja attīstīt augstākā līmenī ne tikai regbija prasmes, bet arī iegūt kvalitatīvu izglītību un, manuprāt, svarīgākais- nostiprināt jaunietī tādas īpašības kā disciplīnu, motivāciju, inteliģenci un spēju risināt visdažādākās situācijas ar dažādiem cilvēkiem patstāvīgi,” saka “Livonia” menedžere Marta Ozola, kura pati ir mācījusies Anglijā. “Uzskatu, ka jebkura šāda veida pieredze ārzemēs ir neatsverama- tā paplašina redzesloku un, cītīgi strādājot, paver iespējas studēt tālāk arī tiem, kas iepriekš to nemaz nav izskatījuši. Kas savukārt ir svarīgi, jo Latvijas regbijā trūkst gudru un inteliģentu spēlētāju, kuri dotu impulsu ne tikai laukumā, bet arī regbija attīstībā kā tādā. Liels prieks, ka mēs varam piedāvāt šādas iespējas par saprātīgu cenu un ticu, ka Latvijas regbijs no tā tikai iegūs. Veiksmi un izturību puišiem ārzemēs, tālākais jau atkarīgs tikai no viņu attieksmes!”

Pirmais jauniešu apmaiņas projekts startēja pagājušajā rudenī, kad ar bijušā Latvijas regbija-7 izlases trenera Dan Scabs palīdzību uz Woodhouse Grove School skolu devās Miķelis Jurevičs. Jaunais livonietis tur aizvadīja divus semestrus, bet viņa skola prestižajā “Daily Mail Cup” tika līdz pusfinālam. Tas “Woodhouse Grove” komandai un Jurevičam deva iespēju spēlēt vienā no pazīstamākajiem Anglijas regbija stadioniem “Allianz Park”, kur savas mājas spēles aizvada pašreizējā Anglijas čempionvienība Saracens.

Jurevičs ar savu attieksmi parādīja, ka šādas iespējas var kalpot kā tramplīns turpmākajā dzīvē. Šobrīd viņš jau pusgadu mācās regbija lielvalstī DĀR, kur atgriezīsies janvārī, lai noslēgtu mācību programmu. Ja viņam izdosies sevi labi apliecināt vidusskolas mācību noslēgumā, var pavērties dažādas nākotnes iespējas – mācības universitātē ar regbija stipendiju, kā arī cerības spēlēt regbiju jau profesionālā līmenī.

“Latvijā pagaidām nav izstrādāta sistemātiska ilgtermiņa apmaiņas programmu prakse jaunajiem regbistiem. Ik pa laikam no kāda kluba jaunieši apmaiņas programmā dodas uz ārzemēm, tomēr daudz kas atkarīgs no kluba, jaunieša vecākiem un paša jaunā regbista motivācijas. Arī par LRF atbalstu vai plāniem šajā lauciņā mums informācijas nav. “Livonia” turpinās attīstīt aizsākto projektu un atbalstīt jauniešu mācību un spēļu prakses iespējas ārzemēs, lai nodrošinātu iespējas talantīgākajiem regbistiem attīstīt savas prasmes vēl augstākā līmenī. Tas, cerams, dos grūdienu Latvijas regbija attīstībai,” piebilst “Livonia” menedžere Marta Ozola.