info@livonia-rugby.lvs
RFC Livonia © 2016 Mājas lapu izstradāja: iconcept.lv
info@livonia-rugby.lv

BRĀĻU UN MĀSU SPĒKS REGBIJA LAUKUMĀ – ‘’LIVONIA’’ JAUNIE TALANTI: VENCKUS ĢIMENE

5.03.2021
‘’Livonia’’ bērnu un jauniešu komandu spēlētāju vidū labi zināms Venckus ģimenes uzvārds. Ģimeni regbijā ‘’Livonia’’ sastāvā pārstāv desmit gadus vecais Kārlis, divpadsmitgadīgā Marta un nu jau arī septiņus gadus vecā Dārta.
PIRMAIS ‘’SAINDĒJIES’’ SEPTIŅGADĪGAIS KĀRLIS
‘’Pie visa vainīgs ir Kārlis. Uz skolu pirms pāris gadiem atnāca treneris Bārnijs (‘’Livonia’’ bērnu un jauniešu treneris Artūrs Baranovskis) un pilnīgi ‘’saindēja’’ Kārli ar vēlmi iet uz regbiju. Un tad tētim bija jāzvana un jāpiesaka viņu uz treniņiem. Bet, tā kā Kārlis vēl bija mazs, tolaik tikai septiņi gadi, māsai bija jāiet līdzi – pieskatīt,’’ visa pirmsākumus atceras mamma Inese.
Marta uzreiz bilst, ka viņa sākumā bijusi ar visām četrām pret. ‘’Sākumā galīgi negribēju brālim vilkties līdzi,’’ nu jau smejoties atceras Marta, kura nu ir viena no talantīgākajām bērnu komandu regbistēm un jau paspējusi tikt pat pie apbalvojuma kā labākā jaunā ‘’Livonia’’ spēlētāja.
Kā atceras Inese, viņa sākumā bijusi pārliecināta, ka bērnus palaiž uz ‘’fiziskās sagatavotības treniņiem’’ ar regbija elementiem, tāpēc sirds bijusi mierīga un vecākiem tipiskie aizspriedumi par regbiju kā traumatisku sporta veidu izpalikuši.
‘’Tajā momentā man nelikās, ka tas būs īsts regbijs. Likās – bērniem vajag sportot, lai sporto! Traki bija pirmajā spēlē, kurā viņi piedalījās. Tad man nervi neturēja,’’ nu jau smejoties atceras Inese. ‘’Skatījos uz Kārli un man likās – viņš ir tik maziņš! Viņu taču nes pa gaisu!’’
Kad licies pavisam traki, mamma pagājusi malā un neskatījusies. Nu jau Venckus ģimene sapratusi, ka regbijs nebūt nav traumatiskāks par, piemēram, basketbolu, un bērnu turnīros ģimene allaž ir galveno fanu rindās.
KĀPĒC MAN JĀPALIEK BĒRNU DĀRZĀ, JA VARU IET UZ REGBIJU?
Marta neslēpj – viņai, dodoties uz pirmo treniņu, nav bijis ne jausmas, kas tas regbijs tāds ir. ‘’Dzirdēts bija, bet tā, ka būtu ļoti iedziļinājusies tajā spēlē – nē,’’ neslēpj arī mamma.
Nu visa ģimene ir kvēli regbija fani un, klausoties māsas un brāļa dedzīgajās atsauksmēs, kā arī vērojot viņus spēles laukumā un piedaloties ģimenes treniņos, arī mazā māsa Dārta paziņojusi – viņa vēlas pievienoties ‘’Livonia’’!
‘’Viņa pilnīgi lauzās uz treniņiem! Prasīja – kāpēc man jāpaliek bērnu dārzā, kāpēc nevaru ar brāli un māsu braukt uz regbija treniņu?
Bet visu laiku sanāca tā, ka regbija treniņu dienās bija dejošanas nodarbības, ko negribējās, lai viņa pamet. Kad iestājās attālināto treniņu laiks, dejošana vairs nevarēja notikt, bet regbijs tad notiek! Un Dārta priecīga paziņoja – es varu doties!’’ atceras Inese.
Septiņus gadus vecā Dārta šobrīd ir visjaunākā spēlētāja ‘’Livonia’’ rindās. Vecākiem nav nekādu baiļu vai aizspriedumu, palaižot regbijā arī jaunāko meitiņu.
‘’Jā, reizēm no radiem, draugiem, izdzirdot, ka visi trīs mazie bērni tagad spēlē regbiju, ir tāda reakcija, ka ‘’ārprāts, regbijs, tur taču tādas traumas’’, bet galu galā – arī basketbolā ir traumas, un arī tajā pašā dejošanā ir traumas,’’ tā Inese.
‘’Man nav ne pret vienu sporta veidu aizspriedumu. Galvenais, lai kustās! Un lai nestrīdas!’’ piebilst arī ģimenes tēvs.
Jā, un strīdu māsu un brāļa starpā tagad noteikti ir mazāk. Kā uzsver mamma, regbijs – tā ir iespēja bērniem iztērēt enerģiju, kuras šajā vecumā, šķiet, vienmēr ir par daudz. Tiesa, nereti nogurumam pēc treniņa sekojot jaunas enerģijas uzplaiksnījums.
Treneris Baranovskis, vērojot Kārļa un Martas uzvedību laukumā, priecājas, ka brālis un māsa, kuri sākotnēji treniņos, kā jau tas notiek starp brāļiem un māsām, savstarpēji sacentušies un mēģinājuši viens otru vairāk pagrūstīt, nu kļuvuši saliedēti un viens otru atbalsta.
Venckus mamma gan smejas, ka tāpat jau plēšoties savā starpā, tiesa, prieks, ka nu ir iespēja ‘’izkauties’’ regbija laukumā.
KAD KĻŪST PAR TRAKU, PAGRIEŽU MUGURU!
Vecākiem, kuri vēl šaubās, vai savus bērnus laist uz regbija treniņiem, Inese var teikt tikai – noteikti ir vērts pamēģināt!
‘’Mīnuss varētu būt iespējamas traumas, bet kurā sporta veidā gan nav traumu? Un, ja runājam par meiteņu sūtīšanu uz regbiju, meitenei būt regbijā ir pat zināms pluss. Jo tie pārējie tomēr vairās meitenei pāri nodarīt, līdz ar to meitene var labāk nospēlēt,’’ spriež Inese.
Marta gan iebilst: ‘’Pretiniekiem vispār nerūp nekas.’’ Kārlis piekrīt – pats esot redzējis, kā pretinieki ieķeras Martas garajās bizēs, cenšoties apstādināt ātro spēlētāju. Bet tas viss, salīdzinot ar prieku, atrodoties laukumā, jau esot tikai dzīves sīkumi.
‘’Tagad jau tās spēles skatīties arī man ir vieglāk. Tagad jau arī tos noteikumus vairāk saprotu. Kad kļūst pa traku – pagriežu muguru,’’ smejas Inese, kura apzinās – vecāku klātbūtne spēlēs un uzmundrinājums bērnam ir neatsverams.
Tāpat kā liela nozīme ir nevis sporta veidam, bet gan veidam, kā tas tiek mācīts. ‘’Trenerim ir izšķiroša nozīme, ļoti liela nozīme,’’ uzsver Inese, un bērni viņai piekrīt.
‘’Bārnijs noteikti ir vislabākais treneris. Pie viņa trenēties ir jautri. Dažreiz viņš ir arī stingrs, bet vienmēr, vienmēr man gribas iet uz treniņiem,’’ apliecina Kārlis.
NEVIENS NO BĒRNIEM VAIRS NESLIMO!
‘’Livonia’’ bērnu komandas, ievērojot visus ierobežojumus, trenējušās divas reizes nedēļā visas ziemas garumā. Treniņš nav ticis atcelts arī dienā, kad ārā bijuši mīnus 17 grādi, un bērnu atsaucība un sajūsma, sportojot spelgonī, tikai apliecinājusi – nav regbija treniņiem nepiemērotu laika apstākļu. Tam piekrīt arī Venckus vecāki.
‘’Viņi jau ir iemanījušies vienmēr ņemt silto tēju. Termoveļa, otras bikses un aiziet!
Vecāki nelolo cerības, ka kāda no atvasēm izaugs par profesionālu regbistu, gluži otrādi. Venckus ģimene var apliecināt, ka bērnus vērts sūtīt regbijā, pat ja nav ambīciju par profesionālu sportistu karjeru.
‘’Tāpēc, ka ‘’Livonia’’ ir superīgs treneris, labākā komanda visos līmeņos. Daudz jaunu draugu, un tas nav tikai tas skolas loks – tie ir visi Rīgas rajoni, kuros, pateicoties regbijam, tagad ir draugi. Vasaras nometnes, kuras iemāca patstāvību.
Un, protams, tā fiziskā aktivitāte, kas nostiprina fizisko pusi, un tagad, ziemas sezonā, tā ir arī tāda rūdīšanās. Neviens no bērniem kopš spēlē regbiju, vairs neslimo!’’ neskaitāmos ieguvumus, palaižot bērnus regbijā, uzskaita Inese.
KĀRLIS, MARTA UN DĀRTA NAV VIENĪGĀ RADU SAIME ‘’LIVONIA’’ RINDĀS!
‘’Livonia’’ satāvā jau spēlē vairākas ģimenes:
• Brikmaņu/Bērtiņu ģimene: brālis Roberts, māsas Viktorija un Evelīna, brālēns Dāvids;
• Vorobjovu ģimene: brāļi Gļebs un Vlads;
• Ivanovu ģimene: brāļi Ģļebs un Dāvids;
• Dumbru ģimene: māsas Jete un Roberta, brālēns Ričards;
• Brāļi Raitis Zalāns un Mārtiņš Rundāns;
• Māsas Sindija Širaka un Everita Vrubļevska;
• Valdavu ģimene: kluba prezidents Vigo Valdavs un viņa dēls Vigo Valdavs juniors;
• Voitečko ģimene: brāļi Niks un Markuss;
• Žuravļovu ģimene: brāļi Haralds un Emīls;
•Krallišu ģimene: Markuss un māsīca Evija;
• Spirģu ģimene: brāļi Kristaps un Kristers un māsīca Evelīna;
• Nasirovu ģimene: brālis Farids un māsa Darja;